International Nubian Breeders Association

 

 


Brigitte Botnick
@1990-2014

      
 

2016 District V Specialty Show
June 11, 2016 ~ Triple Crown Doe Show
Jane Robinett, Judge

Junior Kid ~ 12 entries

1. K&D's Misty Moon F CheezeIt ~ Williams
2. Cozy Creek Tiara ~ Green
3. England Hollow A&H Royal Anne ~ Thomas
Intermediate Kid ~ 15 entries

1. Cozy Creek Guility Pleasure ~ Green
2. Whimsicla Kids Treasure Island ~ Schmer
3. Cozy Creek Lil Dove ~ Eddings
Senior Kid ~ 12 entries

1. Whimisical Kids Miss Ava ~ Schmer
2. Cozy Creek Ever Alusant ~ Green
3. Cozy Creek She's A Hoot ~ Green
Dry Junior Yearling ~ 3 entries
1. Cozy Creek She's A Joy ~ Green
2.  Chasin Tail's Elsa ~ Eddings
3. Chasin Tail's Majestic Anna ~ Eddings
Senior Dry Yearling ~ 19 entries

1. Lancaster's Edge Pattypan ~ Salistean
2. Promised Farm FA Slippery ~ McNatt
3. Loveland KT Jasmine ~ Loveland
Junior Grand Champion

Whimsical Kids Miss Ava ~ Schmer
Junior Reserve Grand Champion

Cozy Creek Ever Alusant ~ Green
Yearling Milker ~ 7 entries

1. Whimsical Kids Kornbush Ka ~ Schmer
2. Nubilop Acres Sign of Success ~ Thomas
3. Cozy Creek Ambrosia ~ Bishop-Perera
2 years ~ 21 entries

1. Cozy Creek Nite Time Illusion ~ Green
2. Lancaster's Edge Dillphinus ~ Salistean
3. Whimsical Kids Rumor Has It ~ Schmer
3 years ~ 3 entries

1. Jowanda's Golden Moment ~ Green
2. Whimsical Kids Miss Maggie ~ Schmer
3. Whimsical Kids Lady Cinna ~ Schmer
4 years ~ 3 entries
Senior Reserve Grand Champion

1. Loveland BJ Half Again ~ Loveland
2. Whimsical Kids Sunny Brooke ~ Schmer
3. Stagelight MZ Reena ~ Matthews
5 years and over ~ 5 entries
Senior Grand Champion

1. Cozy Creek Play Like Tori ~ Green
2. Whimsical Kids Ella Enchaned ~ Schmer
3. Loveland BJ Karsyn ~ Loveland
Best of Breed
Cozy Creek Play Like Tori ~ Green
Senior Get of Sire ~ 3 entries

1. Green
2. Schmer
3. Veerkamp
Produce of Dam ~ 6 entries
1. Green
2. Schmer
3. Salistean
Dam and Daughter ~ 2 entries

1. Schmer
2. Williams
Youth Showman Winner

Delany Schmer
 

2016 District V Specialty Show
September 3, 2016 ~ Boon Companions Buck Show
Cameron Jodlowski, Judge

 

  Junior Buck Kid ~ 1 entry

1. Castlekeep Hombre ~ Pilgrim-Johnson
 
Senior Buck Kid ~ 2 entries

1. Bisper Farm Happy Trails Cowboy ~ Emma Stock
2. Castlekeep Hildalgo ~ Pilgrim-Johnson
  Junior Champion

Bisper Farm Happy Trails Cowboy ~ Emma Stock
Reserve Junior Champion

Castlekeep Hildalgo ~ Pilgrim Johnson
  Yearling Buck ~ 2 entries

1. Castlekeep FanDango ~ Pilgrim-Johnson
2. Maud Maids Kids Geronimo ~ Kathryn House
2 Year Old Buck ~ 2 entries

1. Castlekeep Easy Sam ~ Pilgrim-Johnson
2. Price of the Field Silver Mark ~ Homan
  3 Year Old Buck ~ 1 entry

1. Loveland FT Bentley ~ Loveland
 
4 year old buck ~ 2 entries

1. Loveland FP Fair Trade ~ Loveland
2. Chalivah PK Blue Boy ~ Loveland
5 & over Buck ~ 1 entry

1. A Proverbial Caprine M Sanjaya ~ Nichols
  Senior & Grand Champion, Best of Breed

A Proverbial Caprine M Sanjaya ~ Nichols
Reserve Senior & Reserve Grand Champion

Castlekeep FanDango ~ Pilgrim-Johnson
  Sire & Son ~ 2 entries

1. Pilgrim-Johnson
2. House
Best 3  Bucks ~ 2 entries

1. Loveland
2. Pilgrim-Johnson
 
 
 

 

 
2017 Upcoming Shows

2016 Specialty Results

2015 Specialty Results

2014 Specialty Results

2013 Specialty Results

2012 Specialty Results

2011 Specialty Results

2010 Specialty Results

2009 Specialty Results

2008 Specialty Results

2007 Specialty Results

2006 Specialty Results

2005 Specialty Results

2004 Specialty Results

2003 Specialty Results

2002 Specialty Results

2001 Specialty Results

 

 

 

 

Home
 Breed History Breeder of Excellence National Champions
Join the INBA Constitution & Bylaws
Merit & Awards
All American Specialty Shows
OfficersCommitteesNews

Contact Us 

Page last updated 02/07/2017

Webhosting provided by Khimaira Webhosting Solutions
All information on this website  International Nubian Breeders Association 2014-2016
Website design  Sunflower Website Design
Some graphics courtesy of Live View Studios
Logo by Brigette Botnick

/